ביוגרפיה

נולד בשם ניקולס אדוארד קייב בעיר וורקנביל במדינת ויקטוריה, אוסטרליה, ניק קייב החל את דרכו כסולן וכותב ראשי בלהקת הפוסט-פאנק, The Boys Next Door, שהקים ב-1977 יחד עם מיק הארווי (גיטרה), טרייסי פו (באס) ופיל קלברט (תופים). שנה מאוחר יותר הצטרף ללהקה הזמר/כותב/גיטריסט רולנד ס. הווארד, ולאחר אלבום אחד בשם "Door Door" שיצא בין השנים - 1978-79, החליטה הלהקה לעבור ללונדון, שם שינתה את שמה ל-The Birthday Party. עתה הייתה המוזיקה אגרסיבית יותר. אחרי שלוש שנים, ארבעה אלבומים ופעילות שהתרכזה בעיקר בלונדון ובמערב ברלין, התפרקה הלהקה. סמוך לפירוקה הקים קייב את להקת "ניק קייב והזרעים הרעים" בה נשאר גיטריסט ה - Birthday Party מיק הארווי (שאף ניגן על מגוון כלי-נגינה שונים), והצטרפו ברי אדמסון בגיטרה באס, בליקסה ברגלד - איש להקת "איינשטירצנדה נויבאוטן" הגרמנית בגיטרה, וכן אורחים בנגינה, כתיבה והשראה כמו הוגו רייס (גיטרה), אדוארד קלייטון-ג'ונס ואניטה ליין. בהמשך דרכו של הרכב "הזרעים הרעים" התחלפו הנגנים מספר פעמים ומההרכב המקורי של האלבום הראשון נותר עד לאחרונה, רק מיק הארווי שליווה את קייב מלהקתו הראשונה. בינואר 2009 הכריז גם הארווי על עזיבתו, הכרזה אשר העלתה את התהייה אם שיתוף הפעולה בין השניים, שנמשך 35 שנים, הסתיים. [1] סגנונו הפנקיסטי בתחילה של קייב, התחלף לסגנון אפל, אלים וכואב, המבוסס על בלוז. הטקסטים של קייב עשירים בדימויים והוא נחשב ככותב ייחודי.

בשנת 1996 זכה קייב להגיע לראשי מצעדי הפזמונים בעולם, עם שירו "היכן שהוורדים הפראיים גדלים" - דואט בו מתארחת הזמרת האוסטרלית קיילי מינוג. שיר זה פרסם את קייב בעולם כולו, וחשף אותו לקהל רחב וגם למי אשר לרוב אינם מאזינים למוזיקה האופיינית לקייב. האלבום "בלאדות רצח" שבו נכלל השיר זכה להצלחה מסחרית גדולה. באותו אלבום, אירח קייב בנוסף לקיילי מינוג, גם את המוזיקאית פי ג'יי הארווי (אין קשר למיק הארווי). האלבום עצמו עוצב בצורת ספר שירה שלווה בחיתוכי עץ שנילקחו מספרי ילדים מהמאה ה-19.

בשנת 2007, ניק קייב וחלק מחברי להקתו הקימו את Grinderman, להקת פאנק שבה ניק קייב חוזר לסגנון שאיפיין אותו בתחילת דרכו ומנגן לראשונה בגיטרה חשמלית.

פרט לפעילותו בתחום המוזיקה, קייב הוא גם משורר, סופר ושחקן. בשנת 1988 פרסם את ספרו "King Ink" שהכיל מחזות, סיפורים ושירים פרי עטו. בשנת 1989, פרסם את ספרו "ותרא האתון את המלאך" (מקור השם בציטוט מתוך ספר "במדבר", פרק כ"ב - ומתייחס לאתון של בלעם), המביא את סיפורו של בחור אילם, החל מילדותו ועד למותו הטראגי. הספר זכה לשבחים רבים ואף יצא לאור בתרגום לעברית מאת גיורא לשם בהוצאת גוונים בשנת 2000. בשנת 2005 יצא אל האקרנים הסרט "The Proposition", שאת תסריטו כתב קייב. את הפסקול הוא כתב עם וורן איליס, כנר "הזרעים הרעים" שהוא גם כנר הטריו האוסטרלי "שלושה מטונפים" - Dirty Three. על סרט זה זכה ניק קייב בפרס מבקרי הקולנוע האוסטרלי.

בספטמבר 2009 יצא ספרו The Death Of Bunny Munro. התרגום העברי של הספר יצא בהוצאת מודן.